Néhányan már belefutottatok biztosan egy-két Lakáskasszás történetbe. Van köztük meggyőződéses LTP-hívő ügyfél, van mélyen és otrombán becsapott (felültetett, lenyúlt, stb.) ügyfél, és van, aki csupán érdeklődik a ’lehetőség’ iránt… És lesznek majd itt-ott LTP-ügynökök, akik - ha már nyakig benne vannak az LTP MLM rendszerében, akkor meggyőződéssel vallják, hogy annál nincs jobb (ezekkel nem tudunk mit kezdeni). Nos a gondolataim alább, kiegészítve néhány internetes fórumon megjelent személyes véleménnyel…
A különböző meggyőződéses lakástarakékos, lakáskasszás történetekkel én is gyakran találkozom. Egyrészt hihetetlenül macerás minden LTP-s történet, és iszonyatosan túl-adminisztrált, bürokratikus, és ott sem állhat egyik hitelintézet a másik mögé (az ingatlan tulajdoni lapján), tehát a jó (? mihez képest?) hitel mellé csak jóval kevésbé kellemes piaci feltételekkel tud csak az Ügyfél további hitelekhez jutni. Aztán, mivel jutalékos rendszerben, ráadásul MLM-ben szerveződik – mint ahogy máshol is hasonló körülmények között – eléggé alacsony színvonalú a „kicsik”, az új munkatársak képzése, és nagyon nagy a „hurrá-hajrá-menjél-kössél” meg az amerikai-hangulatú tréningek is hajmeresztőek, emellett nagy az „elvárt ÜB-szám” (havonta 30 tárgyalást várnak el másodállásban). A félre- vagy alulinformáltságból, nomeg a teljesítménykényszerből sok jutalék-orientált szerződés születik, ezáltal iszonyatosan magas az elkötések és lenyúlások ott (is).
Minden esetre néhány tanulságos tapasztalás, adat és számolás.
Az elért „hozamok”-nak titulált állami támogatás évről évre csökken lásd alul a számokat.
Vélemény egy LTP-s fórumról:
- Sehol nincs semmilyen végső határidő, amin belül teljesíteniük kellene a kifizetéseket
- A hitel nem jár, hanem adható!
- Ugyan 6 % a hitelkamat, de nem jár a törlesztés után adókedvezmény!
- Soha sem beszélhetsz azzal, akinél elakad az ügyed, csak üzenhetsz neki!
- Sokkal több papírt, igazolást biztosítékot ...stb kérnek, mint egy több milliós lakáshitelnél, sokkal szigorúbbak az előírásaik, pedig az összegek jóval kisebbek, és már fizettél nekik 4 éven keresztül előre, mint a katonatiszt.
- A járulékos költségek messze nagyobbak, mint az egész haszna (állami támogatás plusz kedvezményes? hitel).
- Hiába van pénzed, hogy megvedd az építőanyagot akkor, amikor az akcióban van, nem teheted, csak akkor, amikor ők már utaltak, mert különben nem fogadják el a számlát. Ők meg akkor utalnak, amikor akarnak. Ennyi elég?”
Ma egy magyar állampapíron el lehet érni 8,9 - 10,5% hozamot. Ehhez képest mennyit ad át az ügyfelének az LTP? 0 - 0,5% között!
Néhány adalék: azt is javasolják az LTP-s MLM-ügynökök, hogy egy családon belül több személy nevére indítsanak LTP-t. Nos, ebben az esetben mindenkinek a neve egyszerre kell szerepeljen majd az ingatlan tulajdoni lapján! Ingatlanadó felé egyenes az út!
„Talán a 4 éves megéri, ha az ember lakás felújításra használja (ha már van lakása, és nem akar venni). Viszont itt attól félek, hogy mindenbe belekötnek, hogy erre es arra a célra mégsem jó.” Az alap hitel nem tragikus, de minimális. A póthitel viszont biztosan sokkal vacakabb, drágább, mint amit a legjobbak között lehetne említeni.
Összefoglalóan: nem igaz a 30% hozam (ehelyett testvérek között is a 8 illetve 6% az igaz, ami csökken (az előre nem közölt) későbbi váratlan költségekkel, és meglepetés-szerű szigorodó feltételekkel. Húzzák, mint a rétestésztát, ne lakáskasszával a háttérben foglalózz le határidőre ingatlant!
Akadhatnak azért olyan élethelyzetek, ahol jó lehet, de – mint a független pénzügyi tervezésben általában – a tervezés, a terv betartása, a pénzügyi megoldó-elemek feltételeinek ismerete és a paraméterek vállalása elengedhetetlen. El tudom képzelni, hogy megfelelő élethelyzetekben, talán életpályába betervezett felújítás esetén az LTP vagy Fundamenta lehet eleme egy összetett pénzügyi megoldó-csomagnak, de csak magas szakmai tudással a háttérben, és komoly tervezéssel, a terv elemeinek betartásával (az Ügyfél részéről). Hozzáteszem, hogy én nem raknék a saját megoldásaim közé LTP-t, és nem is ajánlom az Ügyfeleim felé…
(Mindez magánvélemény a személyes tapasztalataim és számításaim alapján)
Év „hozam” számok
1. 30% 72.000.- / (12 x 20.000.- Ft) x 100
2. 13% 72.000.- / (2 x 12 x 20.000) + 1 x 72.000) x 100
3. 8% 72.000.- / (3 x 12 x 20.000) + 2 x 72.000) x 100
4. 6% 72.000.- / (4 x 12 x 20.000) + 3 x 72.000) x 100
…
8. 3% 72.000.- / (8 x 12 x 20.000) + 7 x 72.000) x 100
Link az elégedetlen ügyfelek egyikéhez. További dühöngések lakáskassza ügyben itt.